Látnivalók

Salgó Vára

Salgóbánya kicsiny településének közelében, a Medves-fennsík 625 méter magas vulkáni csúcsát koronázza meg Salgó vára.

A várat a 13. században a környéket uraló Kacsics nemzetség Simon bán ágának tagjai építtették az 1241–1242-es tatárjárás utáni időszakban. 1348-ban egy oklevél már említette Salgó várát, melynek közelében feküdt a község.

1411-ben a Szécsényiek kezén volt, akik ekkor megosztották örökségüket egymás között, így jutott a vár Salgó Simon-nak.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Salgó_vára

Somoskő vára

Korai vármagját a vidéken birtokos Kacsics nemzetség emeltette a 13. század második felében. Az Árpád-házi uralkodók férfiágának kihalását követő anarchikus belháború idején a nemesi család kénytelen volt behódolni Csák Máté tartományúr előtt. A korabeli oklevelek szerint Anjou Károly serege 1320-ban foglalta vissza a Csák birodalomból Fülek és Sirok várait, ekkoriban kerülhetett királyi kézbe a somoskői várbirtok is. A győztes uralkodó kedvelt hívének, Szécsényi Tamás bárónak adományozta, kinek leszármazottai egészen a 15. század közepéig lakták épületeit.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Somoskői_vár

Medves-fennsík

A Medves-fennsík Magyarország és Európa legnagyobb területű bazaltplatója Magyarország és Szlovákia határán. A fennsík nagy része 520–570 méteres tengerszint feletti magasságú. Legnagyobb magassága a Medves-magosa nevű ponton eléri a 671 méteres magasságot. A magyar területre mintegy 8 km² esik, míg a szlovák résszel együtt 12,8 km² a teljes területe.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Medves-fennsík

Boszorkány-kő

Salgóbánya mellett található a kitűnő panorámát kínáló sziklás csúcs, amelynek adottságai a környék egyik leglátogatottabb kilátópontjává emelték a Salgó vára alatt emelkedő bazalttaréjt. A Boszorkány-kőnek vagy Kis-Salgónak nevezett orom hosszan kinyúló, sziklaszirtben végződő gerincével magasan a vidék fölé tornyosul, és elsőrangú rálátást enged a környező csúcsokra, valamint a megyeszékhelyre, Salgótarjánra.

https://www.termeszetjaro.hu/hu/poi/foeldtani-ertek/boszorkany-ko-kis-salgo-/63731315/

Somoskői bazaltömlés

Somoskő legismertebb látványossága a kétségkívül emlékezetes fekvésű és megjelenésű vár, de az épület alatti hegy olyan kőzetformákat rejt, hogy azokra a geológiára egyébként kevésbé fogékony látogatók is garantáltan emlékezni fognak. A bazaltömléssel szemben állva az a benyomásunk alakulhat ki, mintha varázsütésre dermedt volna kővé egy lávatűzijáték.

https://www.termeszetjaro.hu/hu/poi/foeldtani-ertek/somoskoi-bazaltoemles/25667365/

Somoskői Vadaspark

Az Somoskői Vadaspark 17 hektáros területen fekszik, Somoskő vára alatt. A Sátoros-hegy, a Bagó-kő és a somoskői vár közötti völgybe olyan őshonos, vadászható magyar vadfajokat telepítettek be, mint a muflon, az őz, a dám vagy a vaddisznó. A kapuit oktatási, kutatási és bemutatási célból nyitotta meg, az idegenvezetéssel egybeköthető látogatás kicsiknek és nagyoknak egyaránt élményt kínál. Az itt élő állatok évszaktól függetlenül, télen-nyáron megtekinthetőek.

https://www.termalfurdo.hu/latnivalo/somoskoi-vadaspark-376

Karancs kilátó

A Karancs kilátó egy észak-magyarországi kilátó Salgótarján közigazgatási területén, a Karancs hegységben, a hegység legmagasabb, azonos nevű csúcsán. A kilátó 25,6 méter magas, három szintből áll. Megközelíthető közúton, autóval, vagy helyi járati busszal közlekedve, a 21-es főúton, Salgótarján északi városhatárától, közvetlenül a Tóstrand mellől indulva a piros háromszöggel jelzett turistaúton.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Karancs_kilátó

Földalatti bányamúzeum

A salgótarjáni Bányamúzeum Magyarország első földalatti bányamúzeuma, amely 1965. április 30-án nyílt meg az egykori József lejtősakna épségben lévő vágatrendszerében. A szomszédos bányakolónia egyik volt tiszti lakásában 1985-ben a történeti kiállítás, 1986-ban pedig a külszíni bemutató, 1995-ben a felújított múzeum kiállítása nyílt meg.

A kiállításban a bányász ünnepi viseletek, kiegészítők mellett korabeli szerszámok, világítóeszközök, táró- és aknaképek, üzemi felvételek, térképek, statisztikák és dokumentumok teszik érthetővé a bányászat fejlődését a megyében.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Bányamúzeum_(Salgótarján)

Cím

3100 Salgótarján Medves körút 86. 9.em 54 ajtó

Telefon

+3620/349-7307
+3630/863-8966

E-mail

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Fizetés

Átutalás
Készpénz

Medvesapartman 2022